Esplozja w wytworni nawozow sztucznych – West, Teksas

Lokalne stacje relacjonuja olbrzymie zniszczenia, czesc miasteczka West zmieciona wybuchem z powierzchni ziemi, setki ludzi rannych, 60-70 zabitych.
Media z Polski sa w kontakcie z konsulem Honorowy R.P. w Houston Zbigniewem Wojciechowskim odnosnie biezacych doniesien przez lokalne stacje telewizyjne. Wypytuja czy sa wiadomosci odnosnie Polakow, ktorzy mogli ucierpiec w wyniku eksplozji.
Konsulat Generalny w Los Angeles oraz Konsul Honorowy RP w Houston staraja sie dotrzec poprzez hot lines w szpitalach do informacji o ewentualnych ofiarach wsrod  Polakow zamieszkujacych okolice katastrofy.

Ponizej informacja przeslana do centrum dyspozycyjnego MSZ w Warszawie:

Dzisiaj kilka minut przed godzina 20:00 lokalnego czasy (3:00 rano czasu polskiego) doszlo do gigantycznej eksplozji w wytworni nawozow sztucznych w miejscowosci West, niedaleko Wako w centralnym Teksasie. Do eksplozji doszlo podczas gaszenia pozaru na terenie fabryki przez jednoski strazy pozarnej. znaczna część miasteczka zostala zmieciona przez eksplozję, Niedaleko fabryki był zlokalizowany dom opieki nad starszymi osobami oraz szkoła. Policja stanowa zarządziła ewakuacje miasta z obawy przed dalszymi eksplozjami oraz gazami potencjalnie trującymi. Eksplozja była słyszana w odległości 45 mil (70 km). Na miejscu są dziesiątki ambulansów oraz straży pożarnej i policji. Na lokalnym boisku sportowym zorganizowano triage center (izbę oceny stanu chorych) Ostatnie reportarze z miejsca eksplozji donoszą o 60 -70 zabitych i setkach rannych. Ranni sa przewożeni do szpitali w Wako oraz Temple. Podany został numer telefoniczny w szpitalu gdzie mozna dzwonic z pytaniami o rannych 254-202-1100 Rano o godzinie 8:00 czasu lokalnego zostana otwarte dwa centra informacyjne w Wako i w Temple. Podano informację, że pożar na terenie gdzie doszło do eksplozji jest pod kontrolą.

 

Recent news on explosion