Premiera filmu “Smolensk” w siódmą rocznicę smoleńskiej tragedii

9-go kwietnia, w Auli Jana Pawla II,odbyla sie uroczysta premiera filmu “Smolensk”.
W imieniu organizatorow, zespol “Wawel” oraz Klub Gazety Polskiej w Houston, gosci przywital przewodniczacy KGP w Houston pan Marek Wach.

Jutro będziemy obchodzić 7. rocznicę smoleńskiej tragedii. Żywe są nie tylko nasze wspomnienia tamtych tragicznych chwil. Wciąż w polityce polskiej i europejskiej widać działania ludzi politycznie i moralnie odpowiedzialnych za dopuszczenie do śmierci polskiej elity i za tuszowanie śledztwa. Jeżeli zadajemy sobie pytanie, dlaczego tak długo musimy czekać na odpowiedź na podstawowe pytania, to dzisiaj ta odpowiedź staje się oczywista. Nasi przywódcy zginęli przy milczeniu politycznych elit na świecie i w Europie. Dzisiaj to milczenie zatyka usta i wiąże ręce wielu rządom. Przełamać zmowę milczenia możemy tylko my sami. Silne państwo, silne gospodarką, armią, dobrą polityką zagraniczną i wewnętrzną, może powiedzieć światu prawdę. Takie państwo jest w stanie rozliczyć odpowiedzialnych za tragedię i pokazać, że nie pozwoli na zapomnienie tego co się stało.

Do tego trzeba pełnej mobilizacji nie tylko rządzących, ale i mobilizacji społecznej. Bądźmy solidarni z tymi, którzy zginęli w Smoleńsku, pragnąc uczcić Polskich Oficerów, pomordowanych strzałem w tył głowy w Katyniu 1940r.

Bądźmy z tymi, którzy chcą prawdy.

Tuż przed premierą filmu, reżyser Antoni Krauze powiedział dziennikarzom, że najważniejszą dla niego motywacją była chęć oddania prawdy o tym, co wydarzyło się w Smoleńsku.

„Nie mogłem dłużej zgodzić się na te kłamstwa, które słyszeliśmy wokół tej sprawy.(…)
Ten film jest protestem przeciwko manipulacjom prawdą. Ja, mówił Krauze, nie wiem oczywiście – jak wielu Polaków – jakie były prawdziwe przyczyny katastrofy, ale kłamstwa były od początku: pierwszego dnia samolot miał czterokrotnie podchodzić do lądowania, drugiego dnia – już dwa. Potem dowiedzieliśmy się, że w ogóle nie chciał lądować! (…) Cała utrzymywana przez blisko rok historia o tym, że zginęli, bo lądowali we mgle jest nieprawdą; niewyjaśniona jest sprawa, dlaczego samolot, który powinien wzbić się w powietrze i odlecieć na inne lotnisko, rozbił się na tysiące części.”
— powiedział Krauze.

Film rozpocznieto apelem poległych.
Dyskusje po filmie poprowadzila prof. Ewa Thompson.

Video – Darek Wachowicz.