Harvey Story – Jacek i Christina

Jacek and Christina’s house was flooded and not accessible for a long time.  Only a few days ago they were able to return to a place that used to be their home and that they lost to the flood.

      Mój syn Jacek wraz z żoną Christiną i 5-lenim synkiem mieszkali w bezpiecznej i pięknej dzielnicy przy Memorial pomiedzy Dairy Ashford i Eldridge.  Nic nigdy nie zapowiadało takiego kataklizmu powodziowego w tym rejonie.  Wyjechali z domu w niedzielę 27-go sierpnia bo w domu nie było prądu.  Zatrzymali się u rodzicow Christiny.  W poniedzialek raniutko Jacek wrócił do domu..   Auto zostawił przed osiedlem i doszedł piechotą – woda była już  w środku domu.  Przeniósł trochę drobnych rzeczy na piętro, ale już nie było czasu i sposobu na ratowanie dobytku.. A potem już przed niemal dwa tygodnie nie mogli dostać się nawet do wjazdu na osiedle.  Woda wypuszczona z rezerwuaru zrobiła spustoszenie domów i całej dzielnicy.  Sięgała prawie 6 stóp.

I było tak przez dwa pełne tygodnie!  Kiedy wszyscy już ratowali swój zatopiony dobytek czy reszki tego co dało się jeszcze uratować – oni patrzyli i czekali bezradnie nie mogąc wejść nawet na główną ulice Memorial.  W pierwszy weekend po huraganie Jacek po prostu pomagal innym poszkodowanym.  

Po dwóch tygodniach weszli do swojego domu.  Dziś – nie ma domu.  Zniknęło wszystko!  Cały dobytek z parteru, wszystkie ściany aż do sufitu.  Czy odbudują?  Nie wiadomo.  Fachowcy zadecydują czy będzie im wolno dom odtworzyć bez obawy o wpływ na zdrowie.  Zobaczymy!
Od rozpaczy przez fale złości, ironii, zwątpienia i nadziei.  Żartu i totalnego smutku..  Dziś, trzy tygodnie po Harvey, moje dzieci idą do przodu!  Każdego dnia próbują dodać nowy pomysł na nowe życie.  Są twardzi młodzi i mądrzy. Wierzę że im się uda.  Bo po burzy przychodzi słońce.  Im i wszystkim tak dotkniętym tym pogodowym kataklizmem – też zaświeci.  Pomagajmy sobie wzajemnie i optymistycznie!!!

You can help those affected by Hurricane Harvey by making a donation to Houston Polonia Help Center GoFundMe account.  All funds from this account will be shared among the families in need:  www.gofundme.com/polonia-usa-polonia