Solidarność z Polakami na Białorusi

Szanowni Państwo,

W ostatnich dniach, na skutek decyzji białoruskiego rządu, zaostrzone zostały represje wobec przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej na Białorusi. Aresztowani zostali m.in. Andżelika Borys, prezes Związku Polaków oraz Andrzej Poczobut, polski działacz i dziennikarz.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował się powiadomić o tej sytuacji prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaapelował o pilne podjęcie działań w sprawie naruszeń praw człowieka za wschodnią granicą. – Reżim w Mińsku atakuje polską mniejszość z powodów politycznych, jako członków białoruskiego społeczeństwa, związanych z transatlantyckimi instytucjami demokratycznymi – zaznaczył w swoim liście do Prezydenta Joe Bidena.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP rozpoczęło kampanię #WolniPolacyNaBialorusi / #FreePolesInBelarus mającą na celu moralne wsparcie Polaków w tym kraju. Tweety są publikowane na kontach głównych MSZ (@MSZ_RP oraz @PolandMFA) w języku polskim i angielskim.

Będę ogromnie wdzięczny jeżeli, jako przedstawiciele Polonii amerykańskiej, włączą się Państwo w to przedsięwzięcie, np. przez opublikowanie Państwa własnego stanowiska w tej sprawie, posty w mediach społecznościowych, opatrując je hashtagami akcji #WolniPolacyNaBialorusi lub #FreePolesInBelarus

Z wyrazami szacunku,

Robert Rusiecki

Konsul Generalny

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Houston

3040 Post Oak Blvd suite 525

Houston TX 77056 USATel.: +1 (713) 479 6770

Faks: +1 (713) 993 9685

 
 

Check the latest news on Andżelika Borys Andrzej Poczobut