Polish Days at the Renaissance Festival

Tradycyjnie, od wielu juz lat na poczatku listopada na Texas Renaissance Festival przyjezdza spora grupa Polakow.
Spotkania takie zaingurowali Sharon i Andrzej Szpak, ktorzy prowadza na festiwalu polska restauracje “Warsovia” i Polish Pub “Zakopane”. Zapraszaja tam wszystkich, ktorzy moga przyczynic sie do podkreslenia splendoru tego polskiego zakatka..
5-go listopada na ich zaproszenie Ela Winiarska i Maryna Kestowicz Lech zorganizowaly koncert z okazji Dnia Niepodleglosci Polski. W tym samym dniu byla rowniez obchodzona uroczyscie rocznica 35 lecia pracy Ligii Giles na Festiwalu. Program wiec byl bogaty. O godzinie 12:00 Polacy w strojach ludowych wzieli udzial w paradzie, ktora jest stalym elementem programu i gromadzi osoby w najciekawszych kostiumach z okresu renesansu, choc nie tylko. Polacy na tym tle wygladali wyjatkowo kolorowo. Polskie flagi i wznoszone okrzyki “Poland, Poland” lub “Welcome , welcome” dopelnialy calosci. W paradzie m.in. wzial udzial Mlodziezowy Zespol Taneczny z parafii Matki Boskiej Czestochowskiej pod kierunkiem Andrzeja Kapiciaka. Mlodziez wystapila w ciagu dnia kilkakrotnie z 3 tancami polskimi. Byly to Krakowiak, Mazur i Polonez, przyjmowane przez publicznosc gromkimi brawami. Gosciom podobala sie rowniez 5-letnia Sara Winiarska, ktora spiewala polskie dzieciece piosenki. Edward Winiarski i Sebastian Dzielski przygotowali zestawy piosenek do posluchania i do tanca.
O godzinie 4:00 PM odbyla sie wzruszajaca uroczystosc zwiazana z 35 rocznica pracy Ligii Giles na festiwalu.  Byly zyczenia, kwiaty, ulubiona piosenka “Besame mucho”, ktora specjalnie dla niej zaspiewal Edward Winiarski. Zjawil sie tez z zyczeniami wlasciciel Renaissance Festival Georg Culam.
Co za dzien!

Parade mozna obejrzec na YouTube

Maryna Kestowicz-Lech

Photos by Slawomir Gogol, Alfred Suski, Maryna Kestowicz-Lech and Daniel Kazibutowski